W 1/8 finału szczypiornistki z Korei Południowej pokonały Japonki 36:30.

To było fascynujące spotkanie dwóch najlepszych azjatyckich zespołów. Koreanki w fazie grupowej nie miały sobie równych, Japonki skończyły rywalizację na czwartym miejscu, ale w 1/8 finału turnieju ta różnica zupełnie nie była widoczna.

Spotkanie lepiej zaczęły Koreanki, które szybko rzuciły się to ataku. Już po niespełna czterech minutach prowadziły czterema trafieniami, a później ich prowadzenie systematycznie rosło. Japonki często wycofywały bramkarkę, a na jej miejsce pojawiała się dodatkowa zawodniczka w polu. Koreanki jednak bardzo dobrze radziły sobie w obronie sześć na siedem i często zdobywały łatwe trafienia – między innymi dzięki rzutom przez całe boisko na pustą bramkę.

Na sześć minut przed końcem pierwszej połowy dziewczęta z Kraju Kwitnącej Wiśni przegrywały już dziesięcioma bramkami i wydawało się, że nie będą w stanie odrobić strat. One jednak grały bardzo konsekwentnie i jeszcze przed przerwą zdołały zmniejszyć straty do pięciu oczek.

Druga połowa była zdecydowanie bardziej wyrównana, Koreanki zaczęły się gubić, a Japonki znalazły rytm i na dwadzieścia minut przed końcem przegrywały już tylko dwoma trafieniami. Zaczął się wyścig z czasem. W końcówce znów jednak bardziej skuteczne były szczypiornistki z Korei i ostatecznie to one wygrały 36:30.

KOREA – JAPONIA 36:30 (20:15)

Korea: Yeo, Lee – Choi, Jeong Y., Yeong J., Park, Son, Jo 1, Lee D. 2, Kim 6, Oh 6, Kim J. 1, Kim H., Park S. 10, Yun 5, Woo 5

Japonia: Sakaki, Kakizoe – Hashiguchi, Tsujino 1, Abe 7, Ito 5, Hattori, Yasuda, Okada 5, Hirano 1, Tanifuji 5, Kurebayashi 4, Emoto, Ujimura, Moriya 1, Ueda 1

Aneta Szypnicka, photo credit: PRESSFOCUS/ZPRP