Chinki odniosły pierwsze zwycięstwo na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. W Pucharze Prezydenta pokonały reprezentację Kazachstanu 27:25.

Chociaż nie udało im się wyjść z grupy, wciąż mają o co walczyć. Puchar Prezydenta to dla niektórych drużyn doskonała okazja, by mimo wcześniejszych porażek, występ na mistrzostwach świata uznać za udany. W Hali Politechniki w pierwszym meczu tych rozgrywek zmierzyły się ze sobą szczypiornistki z Chin i Kazachstanu.

Już od początku spotkania nieznaczną przewagę zaczęły uzyskiwać Chinki, chociaż Kazaszkom udawało się doprowadzać do remisu. Jeszcze w 23. minucie na tablicy wyników widniał remis po 9, ale końcówka pierwszej połowy zdecydowanie należała do zawodniczek Bina Zhanga.

Reprezentantki Chin były znacznie szybsze i przede wszystkim bardziej skuteczne. Szczypiornistki z Kazachstanu natomiast miały spore problemy z dobrym wykończeniem swoich akcji.

W drugiej połowie robiły wszystko, by dogonić rywalki – Chinki w pewnym momencie prowadziły nawet ośmioma bramkami, ale Kazaszki ambitnie starały się minimalizować straty. Udało im się zmniejszyć przewagę przeciwniczek do czterech trafień, a później obie drużyny zanotowały spory przestój. Szybciej otrząsnęły się zawodniczki Berika Beknazarova i po chwili ich straty stopniały do dwóch oczek.

Ostatecznie jednak zwycięstwo padło łupem szczypiornistek z Chin.

CHINY – KAZACHSTAN  27:25 (15:10)

Chiny: Song, Zou –  Huang, Liu, Zhu J., Chen, Tang 6, Lian 2, Zhu M. 2, Zhou 12, Wang, Sun Mingyue 2, Sun Miaomiao, Li, Doi, Dong 3

Kazachstan: Aitmagambetova, Zhanibekkyzy – Stepanova 6, Syzdykova 7, Zhaparova 4, Malysheva 2, Murzagul, Khamitova, Kirillova, Karymsak, Tolykbay, Pernebek 3, Seitkassym, Iskakova 3

WYPOWIEDZI

Bin Zhang, trener Chin: Dzisiejsze spotkanie nie było dla nas łatwe. Również jutrzejszy mecz będzie stanowił dla nas wyzwanie, ponieważ Angola to jeden z najlepszych zespołów afrykańskich, co więcej nigdy wcześniej się z nim nie spotkaliśmy. Chcemy przygotować się do nadchodzącego meczu. Wyciągając wnioski z fazy grupowej, chcemy skupić się na doskonaleniu kontrataków. Na podstawie analizy gry kluczowych zawodniczek Angoli chcemy również wzmocnić nasza obronę. Postaramy się dać z siebie wszystko i zagrać jak najlepiej.