W meczu, którego stawką było 7. miejsce na kieleckim turnieju, zmierzyły się ekipy Hiszpanii oraz Holandii.  Dzięki bardzo dobrej drugiej połowie lepsze okazały się Oranjes (33:26).

Dla obu ekip sama obecność w czołowej „ósemce” to duży sukces. W fazie 1/8 finału Hiszpanki nieoczekiwanie pokonały Norwegię (20:18), Holenderki zaś Francję (24:23). Ćwierćfinał okazał się jednak szczytem możliwości obu zespołów. W sobotę Oranjes, po epickim boju i rzutach karnych, okazały się zaś gorsze od Dunek (29:31) i o 7. miejsce zmierzą się z drużyną z Półwyspu Iberyjskiego, która wyraźnie uległa Niemkom (20:24).

Od mocnego uderzenia zaczęły Holenderki, które zdobyły dwie pierwsze bramki. Potem do głosu doszły jednak Hiszpanki, które po 12 minutach prowadziły 8:5. Mecz przypominał sinusoidę, bo zaraz potem to Oranjes znów przejęły inicjatywę. Efektem remis 11:11 (21 min.). Do końca pierwszej partii nic się już nie zmieniło – do przerwy wciąż mieliśmy remis (14:14).

W drugiej połowie nic nie zapowiadało na zmianę scenariusza. Jednak, po około dziesięciu minutach, dyskretnie „odjeżdżać” zaczęła reprezentacja Holandii. Niby ukradkiem, po kwadransie drugiej partii prowadziła już 18:24. W dalszych fragmentach Oranjes spokojnie utrzymywały tę przewagę. Błyszczała – jak zwykle – Nikita Van Der Vliet (aż 12 trafień i, oczywiście, tytuł MVP wśród Holenderek). Ostatecznie drużyna Ricardo Clarijsa wygrała 33 do 26 i zajęła 7. miejsce na turnieju. 8. lokata przypadła Hiszpankom.

HISZPANIA – HOLANDIA 26:33 (14:14)

HISZPANIA: Wiggins, Suarez Martinez-Gandia – Palomo 1, Fernandez-Agusti 3, Sobrepera, Spugnini 2, Vallina, Morales, Martinez 6, Moles 7, Mendez, Arcos 1, Diaz 2, Capdevilla 1, Loidi 3, Quevedo

HOLANDIA: van der Linden, Trooster – van der Vliet 12, de Boer, van der Baan 2, N. Krullaars 7, Amsen 1, Tutert, Dekker 2, Z. Krullaars 1, van Diepen 4, Hilbrands 1, van der Geest, Sprengers 3, Theron.

Maciej Szarek, fot. PRESSFOCUS/ZPRP

WYPOWIEDZI:

Ricardo Clarijs, trener reprezentacji Holandii: Po turnieju jestem bardzo dumny z dziewczyn. Czasami wygrywasz, czasami przegrywasz, ale zawsze graliśmy jako jeden wielki zespół. Również dzisiaj, w drugiej połowie, wczoraj przeciwko Danii i przeciwko Szwecji mieliśmy okres, kiedy graliśmy bardzo dobrze. Moje dziewczyny poprawiły swoje umiejętności i zagrały bardzo, bardzo dobry turniej. Jestem z nich dumny!