Rozpoczęło się zgrupowanie reprezentacji Polski. Gospodynie mistrzostw świata przez najbliższy tydzień będą trenowały w Kielcach, czyli mieście, które już niedługo będzie gościło najlepsze młode zawodniczki piłki ręcznej z całego świata. Polki do Kielc przyjechały w niedzielę.

W poniedziałek rano miały już sporo obowiązków – najpierw spotkały się z przedstawicielami mediów, a następnie trenowały na siłowni oraz w hali. Do mistrzostw zostały jeszcze około dwa tygodnie, ale Biało-Czerwone będą trenować już tylko w Kielcach. Skąd taka decyzja? – Żeby zobaczyć całą infrastrukturę, aby poznać jak to wygląda ze strony organizacyjnej. Chcemy, aby zawodniczki poczuły się jak u siebie w domu. I już pierwszego dnia tak było, za co wszystkim dziękuję. Musimy też dobrze przygotować do turnieju, zapoznać się z halą i środowiskiem i co najważniejsze dobrze zagrać – wyjaśnia trenerka reprezentacji Polski, Agnieszka Truszyńska.

Aklimatyzować się w Kielcach nie musi kapitan reprezentacji Polski, Magda Więckowska, która na co dzień gra w miejscowej drużynie, Koronie Handball. – Myślę, że to będzie dla mnie duży plus. Będę miała wsparcie, bo na mecze przyjdzie rodzina, koleżanki. To też dobre dla drużyny, bo będziemy miały dodatkowy doping z trybun – mówi rozgrywająca.

Reprezentacja Polski przygotowuje się do mistrzostw od dłuższego czasu. Podczas zgrupowania w Kielcach treningi będę miały już jednak inną formułę. – Ten okres przygotowawczy przepracowałyśmy bardzo ciężko. Wszystkie byłyśmy już zmęczone, ale motywowałyśmy się nawzajem. Robiłyśmy to jednak po to, aby każda była gotowa do rozegrania wielu meczów – nie ukrywa Więckowska. – Motorycznie jesteśmy już przygotowane dobrze, teraz będziemy więcej trenować z piłkami, pracować nad taktyką oraz doskonalić rzuty – dodaje zawodniczka reprezentacji Katarzyna Cygan.

Polki pod koniec tygodnia rozegrają dwa sparingi z Koroną Handball Kielce, ale będą one zamknięte dla publiczności. Zgrupowanie zakończy się w niedzielę 29 lipca, a Biało-Czerwone dostaną wolne. Następnie znów spotkają się 2 sierpnia i już przez całe mistrzostwa zostaną w Kielcach.

Pierwszy mecz turnieju rozegrają 7 sierpnia, a ich rywalkami będzie Angola.

fot. Łukasz Zarzycki/www.um.kielce.pl