W poniedziałek, 30 lipca,  Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) otrzymała oficjalne powiadomienie od brazylijskiej federacji, że reprezentacja Brazylii jest zmuszona wycofać się z Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18. Tego typu informacje zawsze dla jednych są źródłem smutku, a dla drugich powodem do radości.  Z ogromnym żalem żegnamy więc drużynę Canarinhos, a z radością witamy wśród uczestników zawodów ekipę z Austrii, która zajmie miejsce wycofanego zespołu.

Jak czytamy na oficjalnej stronie IHF, po otrzymaniu powiadomienia, zgodnie z art 2.8. Regulaminu zawodów IHF dla młodzieży i juniorów, międzynarodowa federacja rozważała na miejsce Brazylii dwie innye drużyny panamerykańskie. Niestety, jak się okazało, żadna z nich nie była w stanie przybyć do Polski na mistrzostwa. Miejsce przyznano więc ekipie europejskiej, ze względu na to, że poprzednia zwycięska drużyna Mistrzostw Świata Kobiet U18, Rosja, reprezentuje właśnie ten kontynent. Najwyżej sklasyfikowaną drużyną na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Austrii, w 2017 r., która nie uzyskała kwalifikacji na zawody w Kielcach, okazała się właśnie Austria. Krajowa federacja przyjęła zaproszenie, zatem Austriaczki wystąpią zamiast Brazylii, w grupie A, razem z Polską, Angolą, Niemcami, Rumunią i Słowacją”.

Oznacza to, że Austria znalazła się na liście 24 krajów uczestniczących w turnieju, z których 14 pochodzi z Europy. Bezpośrednio, jako gospodynie, zakwalifikowały się Polki, podczas gdy Niemki, Norweżki, Węgierki, Francuzki, Rosjanki, Dunki, Rumunki, Hiszpanki, Szwedki, Holenderki, Czarnogórki, Słowaczki i Chorwatki zapewniły sobie występ na turnieju w Kielcach zajmując kolejne najlepsze miejsca na zeszłorocznych mistrzostwach Europy.

Pozostałe ekipy zakwalifikowały się zajmując wysokie lokaty na mistrzostwach swoich kontynentów: Korea Południowa, Japonia, Chiny i Kazachstan na zawodach azjatyckich, Egipt, Tunezja i Angola na turnieju afrykańskim, a Chile i Argentyna na mistrzostwach panamerykańskich.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18 potrwają od 7 do 19 sierpnia. WSTĘP NA WSZYSTKIE MECZE JEST WOLNY.

Źródło: IHF/www.ihf.info