Liczące blisko 200 tysięcy mieszkańców, położone w połowie drogi między Warszawą a Krakowem – dwoma największymi miastami Polski oraz obecną i byłą stolicą kraju – Kielce będą gospodarzem sierpniowych Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18. Choć na co dzień nie znajdują się często w blasku reflektorów, gdy sprawa dotyczy piłki ręcznej, to właśnie Kielce stają się stolicą. Poznaj miasto szczypiorniaka!

Mówisz Kielce, myślisz PGE VIVE Kielce. Dla kibiców szczypiorniaka jest to całkowicie oczywiste skojarzenie. Ba! W Europie mistrzowie Polski i zwycięzcy Ligi Mistrzów z 2016 roku funkcjonują stricte jako „Kielce”. To mówi samo za siebie. Właśnie dzięki sukcesom „żółto-biało-niebieskich” miasto Kielce najpierw zagościło w świadomości kibiców, by potem stać się jednym z najważniejszych punktów na mapie handballowej Europy. Potwierdzeniem tego faktu jest przyznanie Kielcom organizacji młodzieżowych Mistrzostw Świata. Co jest tu wartego zobaczenia? Oto dzień w Kielcach, podczas którego zakochasz się w handballu!

Halo, pobudka! Czas na poranny jogging. Pierwsza stacja: Stadion Lekkoatletyczny MOSiR, tuż obok Hali Legionów. W mgnieniu oka możesz poczuć się jak jeden z podopiecznych Talanta Dujszebajewa, kręcąc niezliczone kółka po bieżni. To właśnie tam przed każdym sezonem PGE VIVE sposobi się do zmagań. Przy odrobinie szczęścia może do nich dołączysz, mistrzowie Polski właśnie zaczęli przygotowania.

Wspomnieliśmy już o Hali Legionów. To oczywiście twierdza PGE VIVE, ale i pierwsza z dwóch aren sierpniowego turnieju, gdzie od samego rana rozgrywane będą pierwsze spotkania. Chcesz zobaczyć, gdzie najlepsi zawodnicy, najważniejsze mecze i najlepsi kibice goszczą każdego tygodnia? To pierwszy „must have” na Twojej liście.

Z Halą Legionów łączy się też jedna z najważniejszych historii w świecie piłki ręcznej: to właśnie w niej swoją kontuzję odniósł Karol Bielecki. Podczas sparingu reprezentacji Polski przeciwko Chorwatom w 2010 roku popularny „Kola” stracił oko w wyniku zderzenia z Josipem Valcicem. Kontuzja nie przeszkodziła mu jednak wrócić do gry na najwyższym poziomie. Gdy rok później rozgrywający wrócił do Hali Legionów wraz z drużyną Rhein Neckar Loewen, kieleccy kibice zgotowali mu fantastyczne powitanie i niezapomnianą oprawę. Dziś Karol Bielecki cieszy się mianem legendy światowej piłki ręcznej. W trakcie sierpniowych mistrzostw były lewy rozgrywający będzie pełnił rolę ambasadora turnieju, co daje okazję na zrobienie wspólnego zdjęcia czy zebranie autografu.

Po pierwszych porannych meczach czas udać się do centrum, samą piłką ręczną człowiek niestety nie wyżyje. Zacząć można od obiadu w „Solnej 12”, restauracji Karola Bieleckiego. Bądźcie uważni, bo w każdej chwili stolik obok może usiąść jedna z gwiazd światowej piłki ręcznej!

Po obiedzie czas na deser. To specjalność „Tiffany Cafe”. Szczególnie wśród graczy z Bałkanów jest to bardzo popularne miejsce. Wszystko zaczęło się od Rastko Stojkovica, byłej gwiazdy PGE VIVE Kielce, a przetrwało do dziś. Pośród obcokrajowców w drużynie mistrza Polski to wciąż kultowe miejsce spotkań do omawiania taktyki przy dobrej kawie.

Miasto nie kręci się jednak tylko wokół PGE VIVE. W Kielcach istnieje bowiem także i damska drużyna – Korona Handball. Panie również grają w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Zawodniczki ze stolicy województwa świętokrzyskiego z pewnością także będą aktywnie wspierać swoje młodsze koleżanki, pomostem między obiema drużynami jest bowiem Magda Więckowska – w sezonie zawodniczka Korony Handball, w sierpniu zaś jedna z liderek reprezentacji Polski do lat 18. Dla kielczan to dodatkowy smaczek turnieju.

Drugą areną mistrzostw jest natomiast Hala Politechniki Świętokrzyskiej.  Na co dzień gra tam akademicki zespół Politechniki Świętokrzyskiej.

Po przyjęciu wcześniej tylu kalorii, trzeba znaleźć sposób by, już po spotkaniach, spalić je. Na pierwszy ogień mamy dwie opcje: spacer wzdłuż ulicy Sienkiewicza lub shopping w Galerii „Echo”. Wybranie pierwszej pozycji łączy się z pokonaniem 1300 metrów reprezentacyjnej ulicy Kielc (jednej z najdłuższych w Polsce) – od słynnego pomnika „Quo Vadis” przedstawiającego Henryka Sienkiewicza do kieleckiego dworca kolejowego – kiedyś serca zakupowego życia miasta i butików, dzisiaj skupiska restauracji, kawiarni i banków. Dzięki owalnemu profilowi ulicy, wieczorem wygląda oszałamiająco oświetlona niezliczonymi lampami. Udanie się do galerii to zaś zwiedzenie ponad 300 sklepów. Pod tym względem „Echo” jest absolutnym liderem w Polsce i naprawdę „odpowiada każdemu”. Czwartego sierpnia o godz. 16 odbędzie się tam także prezentacja polskiej reprezentacji.

Dla miłośników zabytków i kultury proponujemy wizytę w Pałacu Biskupów Krakowskich. To wczesnobarokowa rezydencja krakowskich biskupów z I poł. XVII w. Teraz mieści się tam Muzeum Narodowe. Nie zapomnijcie obejść pałac dookoła! Na tyłach mieszczą się bowiem piękne ogrody włoskie. Tuż obok pałacu znajduje się kielecka Katedra. Można również skierować się na rynek i odwiedzić jeden z licznych ogródków piwnych, obserwując przy tym życie centrum miasta.

Mamy i coś dla miłośników przyrody! Koniecznie odwiedźcie park w samym centrum Kielc z amfiteatrem, na którym w okresie wakacyjnym nie brakuje przeróżnych imprez. Wielu zawodników VIVE mieszka nieopodal, więc często i tam spędzają swój czas na spacerach, zwłaszcza ci z dziećmi. Jeżeli macie więcej czasu wizyta w kieleckim Geoparku także wam się spodoba.

Ale chcecie więcej piłki ręcznej, tak? Dobrze. W takim razie, choć nie jest używana w trakcie mistrzostw, warto zwrócić uwagę na halę przy ulicy Krakowskiej. Przed erą wielkich sukcesów PGE VIVE Kielce grało właśnie tam. Zawodnicy z tamtych czasów wciąż twierdzą, że takiej atmosfery nie doświadczyli już nigdzie. „Święte Wojny”, mecze „Kielc z Płockiem” na „Krakowskiej”, przeszły do legendy. Hala jest dość mała, akustyka świetna, co sprawia, że to miejsce jest wyjątkowe. Dla kieleckich kibiców to budynek ikoniczny. Można tam poczuć prawdziwego ducha piłki ręcznej. Obecnie swoje mecze rozgrywa tam Korona Handball, z hali korzysta również Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kielcach, której dyrektorem jest Radosław Wasiak, ikona kieleckiego klubu. Zastępcą jest zaś Sławomir Szmal, legendarny polski bramkarz i kolejny ambasador mistrzostw.

Co ciekawe, sierpniowy turniej to nie pierwsza wielka impreza goszcząca w Kielcach. Ledwie rok temu stolica województwa świętokrzyskiego współorganizowała Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej. Mecze rozgrywano na Kolporter Arenie, 15-stu tysięcznym stadionie, na którym zwykle gra ekstraklasowa Korona Kielce. Mistrzostwa cieszyły się w Kielcach wielką popularnością, a goście wyjeżdżali stąd zachwyceni. Nie możemy sobie wyobrazić, by tym razem było inaczej. Zresztą, w 2017 roku miasto Kielce wyróżniono nagrodą Europejskiego Miasta Sportu! Starania o przyznanie tego tytułu zainicjował obecny poseł europarlamentu Bogdan Wenta we współpracy z prezydentem miasta, Wojciechem Lubawskim. Wenta to wielka postać polskiego szczypiorniaka – były wielokrotny reprezentant Polski, następnie selekcjoner, który doprowadził „Biało-Czerwonych” do srebrnego medalu mistrzostw świata w 2007 r. Później związał się z Kielcami. Jako trener PGE VIVE czterokrotnie wygrał mistrzostwo Polski oraz zdobył pierwszy, historyczny medal Ligi Mistrzów (brąz).

I to koniec naszej jednodniowej wycieczki po Kielcach. Wybraliśmy dla Was miejsca ściśle związane z piłką ręczną oraz najważniejsze zabytki miasta. Ale to zdecydowanie nie wszystko, co warto zobaczyć podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18. Region oferuje bowiem znacznie więcej! Sandomierz, Sanktuarium na Świętym Krzyżu, uzdrowiska w Busku czy Solcu-Zdroju, zamki: Królewski w Chęcinach oraz Krzyżtopór, Jaskinia Raj czy jeden z największych w kraju skansenów – Tokarnia to tylko niektóre z wielu wyjątkowych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w województwie świętokrzyskim. Przyjedźcie i sami się przekonajcie, oddychajcie piłką ręczną w mieście handballu!

Tekst: Maciej Szarek

Zdjęcia: Anna Benicewicz-Miazga / Patryk Ptak / Sławomir Rakowski