W kieleckim magistracie prezydent miasta Wojciech Lubawski gościł członków Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, Frantiska Taborsky’ego i Narcisę Lecusanu, z którymi przybyli prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Andrzej Kraśnicki, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Wiesław Trąmpczyński oraz Ambasador Mistrzostw Świata Kobiet do lat 18, Sławomir Szmal.

Na spotkanie zostali również zaproszeni przedstawicieli lokalnej prasy. Tematem przewodnim był turniej, który 7 sierpnia rozpoczął  się w stolicy Świętokrzyskiego. Prezes Kraśnicki przypomniał, że Polska prawa do organizacji wspomnianego mundialu otrzymała w roku 2015 podczas Kongresu IHF w Soczi.

– Mamy ogromną satysfakcję, że w roku 2023 Polska wspólnie ze Szwecją będzie gospodarzem mistrzostw świata w seniorów. Taka impreza musi zostać poprzedzona testem. Stąd organizujemy teraz turniej dla juniorek. Początkowo planowaliśmy przeprowadzić imprezę w Kielcach i Płocku. Po sugestiach IHF zdecydowaliśmy się na jedno miasto, w którym piłka ręczna ma silną pozycję od lat. Wybór padł na Kielce. Początek mistrzostw jest bardzo optymistyczny. Mam nadzieję, że sukces organizacyjny będzie kontynuowany. Nasza reprezentacja ma szansę na dobry wynik. Będziemy się cieszyć w przypadku awansu z grupy – powiedział prezes ZPRP.

Ze swej strony rektor Politechniki podkreślił, że to pierwsza międzynarodowa impreza, którą gości hala uczelni. Obiekt został wybudowany ze środków własnych. Dystans między halą Politechniki a drugim obiektem, gdzie są rozgrywane turniejowe mecze, Halą Legionów, wynosi ok. 4 km. To gwarantuje szybkie przemieszczanie się wszystkim chętnym, którzy są zainteresowani oglądaniem meczów jednego dnia w obu halach. Także dogodna odległość z bazy hotelowej do aren turniejowych ułatwia lepszą integrację uczestnikom mistrzostw. Właśnie na taką lokalizację, która ma bezpośrednie przełożenia na stronę ekonomiczną imprezy, zwrócił uwagę Frantisek Taborsky. Jego zdaniem imprezę tej rangi zdecydowanie łatwiej wypromować w jednym mieście. Z kolei Sławomir Szmal potwierdził, że po dniu otwarcia turnieju zewsząd słyszy same pozytywne opinie. Zawsze mu zależało, aby promować piłkę ręczną. Teraz, jako Ambasador Turnieju, ma dogodną ku temu okazję.

Narcisa Lecusanu to wicemistrzyni świata z roku 2005. Rumunka w Kielcach jest po raz pierwszy, ale w karierze jako zawodniczka wielokrotnie grała w Polsce. – Prosto z serca dziękuję organizatorom za tak wspaniałe przygotowanie imprezy. Wiem, że jest to niełatwe zdanie. Tym większe słowo podziękowania należą się władzom samorządowym i polskiej federacji – podsumowała.