Grupy MMŚ w piłce ręcznej 2023 rozlosowane
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej kobiet odbywają się cyklicznie co dwa lata. Na ostatnim turnieju rozgrywanym w 2021 roku rozgrywanych w Hiszpanii mistrzem została reprezentacja Norwegii, zdobywając złoty medal. Srebro zdobyła reprezentacja Francja, z kolei brąz przypadł reprezentacji Danii. To właśnie Norwegia zdobyła najwięcej medali w kobiecych mistrzostwach świata, gdzie jak do tej pory udało im się zgromadzić cztery złote medale, cztery srebrne oraz cztery brązowe.
Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce ręcznej kobiet odbędą się w listopadzie 2023 roku. Już w kwietniu zostaną rozegrane z kolei kwalifikacje do tego turnieju, gdzie reprezentacja Polski kobiet zmierzy się z reprezentacją Kosowa. Bezapelacyjnie, w tym spotkaniu są faworytem i należy się spodziewać, że bez problemów zakwalifikują się do turnieju głównego. Co prawda, w szeregach reprezentacji próżno szukać klasowych zawodniczek, dlatego kibice muszą być przygotowani na wszystko.
Historia mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn
Jeszcze kilka lub kilkanaście lat reprezentacja Polski była prawdziwą światową potęgą w piłce ręcznej. Biało-czerwoni dochodzili do strefy medalowej, a gwiazdami tego zespołu byli bramkarz Sławomir Szmal, obrotowy Karol Bielecki oraz skrzydłowy Michał Daszek. Co oczywiste to tylko niektóre nazwiska, bo w tamtym czasie Biało-czerwoni mieli naprawdę dużą głębię składu i regularnie do pierwszej drużyny wchodzili nowi utalentowani zawodnicy. Zmiennikiem Sławomira Szmala był młody i utalentowany Piotr Wyszomirski, dla którego wspomniane niżej turnieje były krokiem milowym w rozwoju swojej kariery. Legendarnym trenerem Biało-czerwonych był Bogdan Wenta.
Warto przypomnieć, że na mistrzostwach świata rozgrywanych w 2007 roku Polacy zajęli drugie miejsce, przegrywając jedynie w finale z gospodarzami Niemcami. Dwa lata później na mistrzostwach rozgrywanych w Chorwacji, Polacy zajęli trzecie miejsce, gdzie w meczu o brąz pokonali Duńczyków. Ostatni medal zdobyty przez Polaków miał miejsce w 2015 roku, gdzie na turnieju w Katarze Biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce, gdzie w meczu o brązowy medal pokonali Hiszpanię. Niestety od tamtego czasu próżno szukać sukcesów na arenie międzynarodowej, co sprawia, że kibice na trybunach coraz mniej przychodzą i coraz rzadziej śledzą poczynania Polaków.
Analiza mistrzostw świata w Polsce i Szwecji 2023
W tym roku za to odbywają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn rozgrywane w Polsce i w Szwecji. Impreza rozpoczęła się 11 stycznia, gdzie jako pierwsza na placu boju wyszli Polacy, którzy zagrali w spotkaniu przeciwko Francji, jednak ostatecznie ponieśli porażkę 24-26. W drugim spotkaniu ponieśli porażkę w spotkaniu ze Słowenią 23-32, natomiast w meczu o wszystko zwyciężyli 27-24 z Arabią Saudyjską. Następnie w fazie zasadniczej Biało-czerwoni zmierzyli się z Hiszpanią i przegrali 23-27. W kolejnym spotkaniu pokonali oni Czarnogórę 27-20, a w ostatnim spotkaniu pokonali Iran 26-22. Tym oto sposobem podopieczni Patryka Rombla, zajęli 17 miejsce, co bez wątpienia nie jest wynikiem, który sprawia, że kibice tej dyscypliny mają prawo być zadowoleni.
W ćwierćfinałach tego turnieju zmierzyły się Francja- Niemcy, Szwecja- Egipt, Norwegia- Hiszpania, oraz Dania- Węgry. W tym pierwszym spotkaniu górą okazali się Trójkolorowi, którzy pokonali Niemców 35-28. W drugim spotkaniu gospodarze pokonali przeciwnika z Afryki 26-22. Najwięcej emocji było w spotkaniu Norwegów, gdzie ostatecznie górą okazali się Hiszpanie 35-34. W ostatnim spotkaniu Dania pokonała Węgrów 40-23. W półfinałach zmierzą się ze sobą Francja- Szwecja, oraz Hiszpania- Dania. Jasno można zatem przyznać, że faworytem w tym pojedynku będą zespoły ze Skandynawii, chociaż Francuzi i Hiszpanie to również bardzo nieobliczalne zespoły. Co ciekawe te same cztery zespoły mierzyły się ze sobą w półfinałach na poprzednich mistrzostwach świata, gdzie w finale zagrały Dania-Szwecja i ostatecznie padł wynik 26-24.