Plan gier MMŚ Kobiet w piłce ręcznej

Piłka ręczna, w Polsce znana również jako szczypiorniak, to jedna z najbardziej popularnych i lubianych dyscyplin sportowych. Kobiece rozgrywki wzbudzają ogromne zainteresowanie. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (MMŚ) rozgrywane są w systemie dwuletnim. Ich zasady oraz przebieg określają wytyczne Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF).

W turnieju biorą udział 32 podzielone (w trakcie oficjalnego losowania) na 8 grup. Ich znaczniki to kolejne litery alfabetu łacińskiego, czyli od A do H. MMŚ rozpoczyna runda (faza) wstępna, w wyniku której zostają wyłonione po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Przechodzą do rundy (fazy) zasadniczej. Dwie drużyny, które zajęły miejsce 3 i 4 w grupie przechodzą do tzw. President’s Cup (Puchar Prezesa) IHF i walczą o miejsca 17-32 w tym mini turnieju.

Rozgrywka o medale

Runda (faza) zasadnicza (główna) to rozgrywka pomiędzy 16 drużynami, które w czterech grupach (I-IV) walczą o awans do rundy (fazy) pucharowej. Jest to już rozgrywka o medale, przebiegająca w innym systemie. Do tego etapu dochodzi 8 drużyn wyłonionych w grupach rundy zasadniczej. Po dwie najlepsze drużyny trafiają do ćwierćfinału. Tu toczy się gra bezpośrednia, tzn. zwycięzca grupy 1 gra z drugą drużyną z 3, zwycięzca grupy 3 z drugą drużyną 1, zaś zwycięzca grupy 4 z drugą drużyną 2. Wygrani tych meczów (4 zespoły) przechodzą do półfinału i zaczyna się rozgrywka o medale.

Mecze o poszczególne miejsca

Rozgrywane są również mecze o poszczególne miejsca. I tak o klasyfikację 5-8 walczą przegrane drużyny w ćwierćfinałach. Następnie przegrani meczów o miejsca 5-8 walczą o 7 miejsce a wygrani o 5. Zwycięzcy półfinałów trafiają do finału i tu toczy się najważniejsza rozgrywka – o pierwsze i drugie miejsce, które nagradzane jest odpowiednio złotymi i srebrnymi medalami. Przegrane w półfinałach drużyny walczą o miejsce 3 (premiowane medalem brązowym), które zajmuje zwycięzca tego pojedynku. Przegrany zajmuje 4 miejsce w całym turnieju.

Mecz finałowy kończy całe MMŚ i jest wieńczony uroczystym wręczeniem medali dla 3 najlepszych drużyn oraz nagrodzeniem najbardziej wyróżniających się zawodników na poszczególnych pozycjach.

 

Polecane artykuły