Zasady gry w piłkę ręczną – przepisy

Jeśli jesteś początkującym bądź chcesz polepszyć swoją grę w piłkę ręczną o profesjonalizm to ten artykuł jest dla Ciebie!

To podstawy od których powinien zacząć każdy przyszły gracz:

1. Zasada 3 sekund, niczym w koszykówce – nie możesz przetrzymywać piłki, dzięki temu usprawnisz dynamikę gry!
  2. Zasada 3 kroków – przekroczenie tej liczby jest błędem!
  3. Ostatecznie nie możesz przekładać piłki w rękach – musi mieć ona kontakt z podłożem piłki bądź trafić do innego zawodnika.

Jakie zasady panują podczas meczu gry w piłkę ręczną?

Jak w większości dyscyplin sportowych opartych o rozgrywki drużynowe głównym “złotym” celem jest zdobycie gola – dodatniego punktu na korzyść jednej z drużyn.

Do takiej sytuacji dochodzi, gdy piłka przekroczy linię bramki. W przeciwieństwie do piłki nożnej, mecz piłki ręcznej trwa 60 minut, a nie 90 minut jak podczas piłkarskich rozgrywek. Czas 60-sięciu minut dzieli rozgrywkę na dwie połowy, łącząc je 10-minutową przerwą. Na boisku znajdują się dwie drużyny przeciwne oraz dwaj sędziowie.

Każda z drużyn liczy 6 graczy na boisku oraz kolejne tyle na miejscach rezerwowych. Każdą z drużyn podobnie jak w każdej grze wspiera obrona w postaci bramkarza. Zawodnicy odróżniają się od siebie w grze odrębnymi strojami klubowymi. Ponadto każdy z zawodników pojawia się na boisku bez przedmiotów takich jak akcesoria, które mogłyby zagrażać ich zdrowiu podczas bliskich kontaktów z resztą graczy. W grę wchodzą obowiązkowe podstawowe zasady gry fair-play.

Wygląd boisko podczas meczu gry w piłkę ręczną?

Mecz piłki ręcznej w odróżnieniu od nożnej musi rozgrywać się na sali halowej. Boisko jest w proporcjach 1:2, 40m długości i 20m szerokości, pole bramkowe wyłącznie dla bramkarza, linia rzutów wolnych i karnych oraz linia wyjścia bramkarza. Boisko przedziela linia środkowa.

Ciekawostką jest to, że podczas rozgrywek piłki ręcznej piłka jest odpowiednio dopasowana do wieku i płci, predyspozycji zawodników.

Gra w piłkę ręczną w oparciu o jej podstawowe zawody jest prościejsza niż myślisz! W połączeniu o zdrowy tryb życia i odpowiednie przygotowanie możesz stać się jej mistrzem! Młodszy czy starszy zawodniku — trenuj piłkę ręczną i bądź jak Sonic – Szybki jak błyskawica!